Ay tutulması değil, akıl tutulması

Maalesef akıl tutulması dediğimiz şey bu olsa gerek. Ya da birilerini mutlu etmek mi acaba? Direkt giriş yaptım çünkü ‘merhaba’, ‘nasılsınız’, ‘iyi günler’ diyerek cümlelerle başlamak çok içimden gelmiyor. Onun yerine ‘Allah akıl fikir versin’ demek daha doğru olur sanırım.

Dün akşam yine haberlerde kadın cinayeti. Sezen Ünlü 17 yaşında karnında bebeği ve 16 bıçak darbesiyle imam nikahlı eşi tarafından öldürüldü. Necla Demirtaş, 5 yaşında çocuğunun önünde imam nikahlı eşi tarafından kalbinden iki kurşunla öldürüldü.

 Daha dün İstanbul Sözleşmesini iptal edip, bundan gurur duyan çevreler acaba hangi nedenden bu kanunun geri çekilmesini istediler. Malum aklı olan bilgi çağını yakalamış, eşitlik ve adalet duygusu gelişmiş, empati yapabilen, çağdaş düşünce yapısına sahip, gerçek inanç sahipleri bunu istemezler. Çünkü çocuklara istismar, tecavüz ve  tacizlere uğramasını  istemezler. Kadına şiddet uygulanmasını istemezler. Peki onların kız kardeşlerine veya  annelerine biri bir söz söylese namus diye yapmayacakları şey yok. Hoş bu da çok doğru ve takdir edilecek bir davranış değil. Fakat bu kültürümüzde yer etmiş olup adalet ve hukuku uygulayacak sistem yavaş yada hiç çalışmadığından maalesef sorun çözümsüz hale getirmekte.

Bu akıl ve mantıktan yoksun, manaz düşüncenin bir ürünü olan bu yaklaşım  maalesef  çocuklarla evlenmek ve bunu yasal hale getirmeye çalışmakta, bu konuda aşırı istek ve arzu içindeler. Bu arzu ve istekte, bazıların da iştahını kabartıyor. Yani siyasi olarak oy kaybını giderecek bir çözüm olarak görülmekte.

Ülkemizin düştüğü durum içler acısı. Her gün garip ve mantıksız şeylere uyanıp bunu anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz. Tabi ki bunun neden yapıldığını çok iyi bildiğimizden, bu konuları eleştirirken   Türkiye’nin can yakıcı diğer gündemleri olan   işsizlik, esnafın nefes alamaz hale gelmesi, 3600 ve EYT mağduru olanlar ve yaşı ilerlediği için ne emekli olabilenler ne iş bulabilenler ayrıca emeklilerin geçim derdi, çığ gibi büyüyen işsizlik ve maalesef umutlarını yitirmiş gençler evet bunları unutmayacağız her gün tekrarlayacağız. Yandaşların Vergi borçlarını sileceksiniz, geçiş garantili yollar ve  köprüler için devletin kasasından çıkan  haksız ödemeler yapılacak, AKP lebalep kongreler yapılacak ama başka dernek veya kurumlar yapamayacak birde insanlar mesafeli bir şekilde  maskesini çıkarıp çay içtikleri için ceza keseceksin.

Bu yaşadıklarımız gerçekten akıl tutulması ama bu tutulmayı aşacağız bu konularında takipçisi olup yazmaya devam edeceğiz. Tabi bu arada  belki iktidara mensup ve onun ortağının partisinde asıl bu konuya sahip çıkacak   birileri vardır. Bizden daha ziyade…

Umarım.

Bu arada bir gelişme daha oldu, buda andımızla bağlantılı olarak, devlet nişanlarından Atatürk kabartmasının çıkarılması. Neden yine rahatsızlık duyuyoruz.  Türkiye’nin en büyük daha doğrusu tek değeri Mustafa Kemal Atatürk’tür. Onu anlarsak onun bize çizdiği yolu anlarsak, bilimde, teknikte, hukukta, tıb da, yazılımda, uzay teknolojisinde ve en önemlisi liyakat sahibi, onurlu dik duruş sağlayan nesiller yetiştireceğiz. Evet tahmin ettim sizde aynı şeyi söylüyorsunuz; zaten bunu istemiyorlar.  Ama biz çok istiyoruz yürekten ve asil kanımızda yatan gerçeklik bizi buna mahkum kılıyor o yüzden korkuları çok, layık çağdaş Türk Milleti’ni  alt etmek imkansız olduğunu her gün daha iyi anlıyorlar. O yüzden Kuranı Kerim kutsal kitabımız her zaman baş ucumuzda duracak ve okuyacağız başkalarının yorumları ile değil kendi yorumumuzla gerçeğe açık tutucağız (“Biz bu Kuran’ı sana güçlük çekesin diye indirmedik. Ancak (Allah’ın) sevgisini yitirmekten korkanlara/derin bir saygı duyanlara bir öğüt/hatırlatıcı (olarak indirdik).” (Taha suresi 2-3)

Ayrıca yaşadığımız bu coğrafyada bize özgürlüğümüzü kazandıran ve geleceğe dair hedefler, amaçlar koyan, koyarken de bunu her kişinin birey olarak özgürce yapmamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamalıyız ve hedeflerine ulaşmak için çalışmalıyız.  Bu yüzden düştüğümüz durumları anlatan, Atamızın Gençliğe Hitabesi’ni  bir kez daha okumakta fayda görüyorum.  

Adaletli ve liyakat sahibi sorumluluk duygusu yüksek bütün doğru insanlara saygılarımla.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dâhili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakrü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

                                                                                                             Mustafa Kemal Atatürk                                                                                                                                                                                                                                                                                                     20 Ekim 1927                                                                            

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Cengiz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Star Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Star Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Star Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Star Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Star Kocaeli Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 325 41 00
Reklam bilgi

Anket Ekmek zammı geri çekilmeli mi?