Senin için ne önemli!

 Değerli okurlar,

Nasıl başlasam nereden başlasam bilemiyorum. Size bir şey sormak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 26. Maddesi nedir biliyor musunuz?

Peki bunu kim biliyor?

Gelin kanunu bir hatırlayalım;

“ Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir”

Peki siz fikirlerinizi düşüncelerinizi bu kanunun kapsamında neye ve kime inanarak özgürce söylüyorsunuz.

Tabi ki yargıya, adalete ve onun güvencesi hükümetimize ve onun koşulsuz destekçileri tabi ki.

Tabi burada adaletin olmadığı, hukukun kişilere ve duruma göre değişkenlik gösterdiğini söyleyen çok büyük bir kesim var.  Onlara sadece şunu söylemek isterim. Bakmakla görmek arasında fark vardır.

Yani nereden baktığınıza bağlı gayet her şey kanun maddesinde olduğu gibi eleştiriyor ve dile getire biliyoruz öyle değil mi? Yani hukuk ve adalet herkese eşit ve tarafsızca yansımakta. Ülkenin geriye gittiğini söylemek tabi ki çok haksızca olmaz mı? Dünya basınında Türkiye hakkında yazılanlar tamamen bizi kısmanlarında değil mi?

Yani haksızlık etmemek lazım.

Oysaki bazıları;

*Eski Ticaret Bakanı nüfus kullanarak firmasından bakanlığa faiş fiyatta malzeme satacak,

*Aile Bakanı Derya Yanık Kadına şiddette Şubat Mart ayındaki artış tolere edilebilir seviyede diyecek,

*Cuma Namazında Düzce Akçakoca Müftüsü Selanik göçmenlerine %90 sebatayis diyecek,

*Mafya-hükümet iç içe girmiş olup, Sedat Peker'in açıklamaları dizi film gibi izlerken, kimsenin sesi çıkmayacak,

*SMA Tip 1 hastaları Azrail ile zamana karşı yarışırken Anne ve Babaların çocuklarının gözleri önünde her dakika acılar içinde ölüme yaklaşırlarken, Suriyelilere bakacaksın, pandeminden dolayı yurt dışına yardımlarda bulunacaksın,

*Gençlerin iş ve gelecek korkularından yurt dışına kaçmak isteyecekler,

* EYT'ler emeklilik haklarını isteyecekler, onlara çift dikiş diyecek, kendi çevrenizdeki çift maaş alanları görmeyeceksin,

* Pandemiden dolayı eşi ölmüş kadın kirasını ödeyemediği için ev sahibi tarafından eşyaları kapı önüne konulacak,

*Kanal İstanbul projesinin bir felaket olduğunu ve ülkemizin bekası için çok tehlikeli olduğunu söylemeyeceksin,

*  Enflasyon değerleri gerçeği yansıtmıyor denmeyecek,

Doğru değil mi bunlar Ekonomik, Kültürel ve Sosyal alanda ülkemizin 2023 hedeflerine oradandan 2053 hedeflerine ulaşmamızı engellemek isteyenlerin karamsar ve kötü bakış açıları değil mi?

Maalesef keşke öyle olsaydı, ama maalesef bugün özgürce istediğimiz sözleri kimsenin onur ve haysiyetini kırmadan ama kendimizin ve çocuklarımızın geleceği için her şeyi özgürce söylemek maalesef çok imkân dâhilinde değil.

“Her ne kadar, partilerin tarihte oynadığı rolü inkar edemeyiz ama Ak Parti sebep değil bir sürecin sonucudur. Ve sorun, onun gitmesiyle bitmeyecektir. Sorun onu iktidara getiren, üst üste dokuz seçim kazandıran, bir sürü yolsuzluk ve yönetim skandallarına rağmen körü koruna peşinden giden halktır. Daha doğrusu halkın bir bölümüdür. Bu kesimin hayatta en çok nefret ettiği model uygarlaşma, kültür, temizlik ve zarafet simgesi Mustafa Kemal Atatürk, kanıyla canıyla savunduğu Ak Parti ve onun temsil edenlerdir. Kimse kendini aldatmasın. Sayıları çok kalabalık olan bu kesim, ne olursa olsun, hangi skandal patlarsa patlasın sonuna kadar liderini destekleyecek ve Cumhuriyete karşı çıkacaktır. Bu partiler siyasi ömrünü tamamlasa da ona benzeyen başka bir parti bulmakta gecikmeyecektir.” (03.11.2014 tarihli Zülfi Livaneli )

Valla Zülfi Livanelieden alınan ama bazı cümleleri çıkararak biraz değişiklik yaparak size anlatmak istediğimi zaten çok seneler önce yazmış.

Aslında aydın olmak bu değil mi? Bugün Zülfi Livaneli'nin bir sözünden yola çıkarız, yarında Ak Parti taraftarı olan güçlü bir ismin güzel bir yorumunu paylaşırız. Çünkü biz ekmeyi paylaşmayı, sevgiyi paylaşmayı yani hayata dair ne varsa paylaşmak taraftarıyız.

İslam nazarında “bilgi”yi aramak, hakkı aramakla eşdeğerdir. İnsan, sadece hakkı aramakla kalmamalı, onun peşinden de gitmeli, yani ona tabi olmalıdır. Zira “hak, her durumda üstündür, galiptir, ona galip gelinemez”.

Kur‟ân, salt ahlakî veya vicdanî öğretileri ihtiva eden bir kitap değil, sunduğu mesajlarıyla başlı başına bir ilim, kültür ve medeniyet kaynağıdır. Eşsizliğini Yüce Yaratıcı‟nın sonsuz ilim deryasından alan bu kitap, kendisine içtenlikle inanarak ondaki gerçeklere sahip olmak isteyenleri manevî doygunluğa ulaştırmakla kalmayıp, onlara hayatın değerleri konusunda da aydınlatıcı ufuklar açmaktadır. Kur‟ân‟a göre hayat; “ilim”, iman ve bunları dikkate alan aksiyonla değer kazanır.

Tabi bunun yanında dünyada söylenmiş sözlerden örnek vermek isterim;

“İnsanlığın muhteşemliği düşüncelerinin gücünde yatar.” Pascal.

 “Düşüncesini söyleme özgürlüğü olmayınca, özgürlük yok demektir.” Voltaire

 “Fikirler, cebir ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez.” Mustafa Kemal Atatürk

 Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Aynı güneşin altında yaşayım, soluduğumuz hava aynı, camide aynı saflarda beraber oturuyoruz. Kimsenin kimseye üstünlüğü yok. Üstünlük bu güzel ülkemizin değerleri doğrultusunda alacağımız kararlardır. Tabi hukuk ve adalet noktasında.

 Adaletli ve liyakat sahibi sorumluluk duygusu yüksek bütün doğru insanlara saygılarımla.

 

         

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Cengiz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Star Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Star Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Star Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Star Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Star Kocaeli Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 325 41 00
Reklam bilgi

Anket Tam kapanma vakaları bitirebilecek mi?